Nästan dagligen kommer det en fråga om hur man lägger in en länk längst ner på bloggen, med länkar för att få fram fler inlägg, typ Tidigare inlägg – Senare inlägg.
Jag vet precis vad det är för funktion som ni undrar över, men detta är något som blogg.se har valt att lägga in endast i kodmallen för kategorierna.
Så, tyvärr så måste jag säga det att ni i dagsläget inte kan få en sådan länk på er framsida så länge ni bloggar på blogg.se.
Däremot är det en funktion som finns på t ex WordPress.







fast hur kan kissies.se o fokis.se o isabelles.nu ha det?? de har vell blogg.se elr skaffade de det innan
eller hur
Är du verkligen gravid??
De har wordpress båda två!
fast de är ju 3
nej Dem har inte Worldpress.. dem har alla Blogg.se
De bloggar inte på blogg.se längre…
jo! foki och kissie har gjort i blogg.se alla vet ! !
ja, dom har GJORT men inte längre..
Men när de GJORT det har de ju haft den funktionen. Men hallå, det är bara att vända sig till blogg.se och be de att fixa funktionen!
Om många gör det kommer de nog tillslut att lyssna på oss!
De bloggar ju inte på blogg.se utan .se
Jag hade .se förut och nu .com, jag bloggar fortfarande på blogg.se? Har inte alls med det att göra.
Alla dom där kissie, kenza osv har wordpress. Dom hade blogg.se förut, men nu har dom bytit till wordpress.
och jag känner en tjej som har blogg.se och hon har den knappen!!
Ja, precis som jag skriver i inlägget så finns knappen när man kikar på en kategori, men inte på framsidan vilket är det som folk vill ha.
Jag tänkte skriva ungefär som Hanna ovan. Kenza bloggar för blogg.se oxå, och hon har så. Eller är det en förmån de betalda bloggarna får?
Hon har också wordpress:)
Kenza har WordPress hon med…
hur man kan jag har wordpress också i min blogg.se !?
Nej,Kenza har devote^^3
Vad det gäller kodmallar för att göra design, är det likadant på wordpress?
men hur gjorde du? du har också gjort din bogg i blogg.se
eller Hur kan jag ansluta min blogg till WordPress?
jag vet att jag måste att ha en länk samma ”http://saaby.blogg.se/page/2/”
!!! snälla svara mig ! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
men hur man kan jag ha den länk
Jag har min blogg på wordpress jag med…
hej!
Du Lari kan inte du berätta för oss hur man gör som denna bloggen har: http://justindrewbieber.blogg.se/
Alltså det i menyns boxar så ser du att dom har en bild på justin som går utanför menyns ramar(om du förstår)
hur man får en bild att göra det.
Menyn på den bloggen består till stor del av en bakgrund gjord i Photoshop vilket innebär att menyns ”ramar” är strukturerade som en fyrkant, precis som på din, min och alla andras bloggar. Vad man har gjort är att man har anpassat texten efter den gjorda bakgrunden.
hur tar man bort olika ”menyavdelningar”?
t.ex. jag vill inte ha kvar ‘länkar’
Vill du ta bort hela grejen eller bara just ”Länkar”, avdelningen, eller rubriken ”Länkar”?
jag vill ta bort där i menyn där det står länkar. alltså jag till ta bort rubriken och de bloggar jag har länkat till jag har
de bloggar jag har länkat till *
I kodmallar tar du bort:
<tag:if test="${hasLinks == 'true'}"> <div class="navheader">Länkar</div> <ul> <tag:linklist> <li><a href="${LinkURL}" title="${LinkDescription}">${LinkName}</a></li> </tag:linklist> </ul> </tag:if>[men hur ser koden ut då som ligger i alla mallar förutom framsidan? har råkat tagit bort min på nåt vis
hejsan kan du inte förklara hur man flyttar bloggen till höger?
Hallo Halolo:D
Jag undrar om du kan lägga upp ett inlägg där du visar hur man lägger in meny knappar ? Alltså en bild som det står t.ex. kategorier på i meny fältet
det finns här:
http://www.designadinblogg.se/byt-ut-rubrikerna-i-menyn-till-egna-bilder/
Mitt arkiv/kalender har förflyttats så att den ligger under alla inläggen, och jag vet inte hur jag ska kunna få dit den där den ska ligga igen. Hur ska man göra ?
Snälla Lari. Jag behöver verkligen hjälp. Jag har fixat en blogg som jag blivit jättenöjd med. Fixat med domän och massa sånt. Men det går inte att kommentera!! Bara på första inlägget. Hur ska jag göra? Tack på förhand!
Hm, jadu.. vad är det du har gjort då?
Har du kopierat koden från framsidan och lagt in den under de andra kodmallarna kanske?
Men pattuslillus.blogg.se,har så fast dem har blogg.se?
Jag ser inga såna länkar längst ner på framsidan..
Har en fråga,jag har lagat en ny design.Men då man ska kommentera så är ”side” saken under kommentarsfältet.Kolla in på min blogg om du inte fattar.vad har jag gjort fel?Tog designen från en annan blogg som jag gjorde den på,men där var det inte så
Fick det fixat nu
Hej
undrar bara hur man ändrar färg på Tiden o sånt?
Tacksam för svar
hej, hur gör man en ”ram” runt videosarna?

du vet som kissie och amir har
svara gärna på min blogg, för de e int säkert jag kommer tilbx
hare bäst^^
jag skulle vela byta namn/logga på min blogg, altså istället för fotodenise.blogg.se till något annat. Går det att göra utan att alla inlägg försvinner..? tacksam för svar!
någon som vet?
Jag har den koden och funktionen på framsidan
med att göra namnet större?
Kostar WordPress?
Nej
Hur gör man en son där jätte header som på lovevampires.blogg.se ?
Tacksam för svar!
Hejsan. Jag har letat som bara den efter ett tips om hur jag endast kan få mitt senaste inlägg att synas på framsidan så att man sen får klicka i menyn till de andra inläggen. Kan du hjälpa mig? För mina besökare tycker det är jobbigt att ladda hela bloggen vilket man förstår. Tacksam för hjälp.
Ingen som kan hjälpa mig med denna fråga?
Om du ändrar i din kodmall att bara ett inlägg skall visas? Kolla detta inlägget för att få lite hjälp med det: http://www.designadinblogg.se/andra-antalet-synliga-inlagg/
Hej! när jag går in i mina kategorier t.ex Shopping så ser jag bara till ett visst inlägg men jag vet att det finns fler inlägg..Jag undrar hur man ändrar färgen på länken för min text ”tidigare inlägg” syns inte…/
Men Nellie Berntsson har jue sån?Om du går in på TÄVLINGSPONNYSAR eller vad det nu heter,där längst ner..
hejhej! jag får PANIK: har försökt jättelänge verkligen och jag undrar hur man får ihop rubriken med inlägget? alltså om man lägger upp en bild så sitter bilden ihop med rubriken? SNÄLLA hjälp mig. kram!
Min statisk har slutat fungera. Den står på samma siffra hela tiden. Jag är ingen kändisbloggar men jag har inte 4 läsare om dagen.. kan någon SNÄLLA HJÄLPA MIG!! någon som vet vad som kan vara fel??
Du är inte ensam, fast för mig, står den på 1 :O Jag kan ha fått hur många kommentarer som helst men den står på 1…
jag har ett problem med det här, det inlägget faktistk handlar om. jag har inte ens tidigare/senare inlägg på min kategorisida. jag hade det typ härromdagen och har inte varit och petat i koderna alls vad jag minns och nu när jag tittar så står det i kodmallen att det finns… har jag kanske råkat radera något eller något… eller är det kanske bara så att det blir fel i min webbläsare.
Kolla gärna in min blogg !
hur gör man så att bloggen blir bradare och att texten hänger med också? så man kan lägga in bredare och större bilder. Jag har fått själva bodyn att bli bredare men texten är fortfarande samma bredd.
LARI! Hjälp nununu! Hur gör man stycken osv? Det funkar inte
. Det är akuuut.
Menar du radbyten? Jag mejlade blogg.se och frågade varför jag inte kunde göra radbyten. De förklarade för mig att det inte fungerar att göra radbyten/styckindelning om man använder sig av Google Chrome. Firefox eller Internet Explorer funkar utmärkt.
Vart i kodmallen på blogg.se finns länken till ”äldre inlägg”?
Men om man har lyckats trolla bort denna länk, så att man inte längre kommer åt sitt eget arkiv, vad gör man då? Vad är koden till länken? Någon som vet?
Lari, när kommer du lära ut hur man designar med wordpress?
Men.. jag har blogg.se och jag har ”senare inlägg” menyn?
<div class="navheader">Senaste inläggen</div> <ul> <tag:recentlist limit="15"> <li><a href="${EntryPermaLink}">${EntryTitle}</a></li> </tag:recentlist> </ul></div>För det första så är det längst ner som det skrivs om, inte i menyn. Och för det andra så är det där ”Senaste Inläggen” och inte senare inlägg..
Hej hur får man ”tidigare inlägg” på kategorierna då?
Jag har inte det i kodmallen för kategorierna. Det vore ju iaf något om jag lyckades få inte det där. Tacksam för hjälp
Måste man byta bloggportal då eller går det att lägga över sin blogg från blogg.se till ex devote?
Jag förstår inte riktigt vad du menar, men din blogg kommer inte kunna heta blogg.se om du ska byta till devote. Dessutom så vet jag inte vad man får och får inte ändra i Devotes koder. Jag vet dock inte om du kan flytta över allt till Devote. Men du kan annars lägga in en kod som automatiskt skickar dina läsare till din nya blogg.
det är riktigt dåligt tycker jag alltså.
varför har ni tagit bort det?
bara onödigt..
Ja det är ju inte vi på Design Din Blogg som har tagit bort det… utan det är blogg.se som aldrig ens har haft den funktionen!
På min blogg finns det då ingen ‘äldre inlägg’ knapp ens under kategorin jag bloggar mest. Har säkert bloggat runt 50 inlägg där men det visas bara 8 ungefär. Varför då?
Har provat att byta till alla standard stilmallar som finns. Funkar inte på en enda.
Hjälp tack? ;P
Hur byter man till wordpress då? När jag googlar på den så kommer jag till en hemsida där man ska ladda ned wordpress. Är man fortfarande kvar på blogg.se?
Vet verkligen ingenting om wordpress är det någon snäll person som skulle vilja förklara för mig?
MEN HUR GÖR MAN SÅ ATT MAN KAN FÅ ”TIDIGARE INLÄGG” PÅ KATEGORISIDAN DÅ?
Har inget sånt, så man kan inte läsa så många inlägg på min blogg!
TACK FÖR MASSA OVÄRDERLIGA TIPS!