Om du har tröttnat på blogg.se eller känner dig begränsad i vad man kan göra, så kan du flytta till wordpress och börja blogga där istället.
Men, du vill kanske inte att alla dina inlägg ska försvinna… utan det vill man ta med sig, precis som när man flyttar hemifrån, man vill ha sina grejer med sig!
Då finns det en sida där du kan skapa en fil som du sedan laddar upp på wordpress och på så vis får du med dig alla inlägg, kategorier och bilder.
Gå in på http://blogg-se-till-wordpress.gern.se/ och följ instruktionerna där.
Släng in en kommentar om ni vill att jag ska göra en mer ingående instruktion…








Jag vill gärna veta hur man flyttar en blogg från blogg.se till bloggplatsen.se utan att allt försvinner. Sedan skulle jag också vilja veta om det då går att flytta tillbaka den om man ändrar sig.
Hm, det har jag ingen som helst aning om… jag vet inte ens om man kan importera inlägg på bloggplatsen.
Okej, tack ändå.
Jag skulle vilja veta vad det är som man kan göra om man flyttar till WordPress som man inte kan göra på blogg.se .
Hej! Jag funderar på att byta till WordPress. Är det stor skillnad? Jag skulle bli jätteglad för fler inlägg om detta. Tack för fina tips. /Linda
Jag tycker att det är jättestor skillnad mellan blogg.se och wordpress… men ska man ha ut maximalt av wordpress, då ska man ha den på egen server (webbhotell).
Jag tycker att WordPress är betydligt bättre än Blogg.se. Men smaken är som baken
Jag håller med dig!
Hej!
Jag är nyfiken om det går att importera inlägg från en annan blogg (ex blogger.com) till blogg.se? Vill så gärna få över alla mina gamla inlägg
Vad jag vet, så går inte det i dagsläget… dock så vet jag inte om det är något som supporten på blogg.se kan ordna… du kan ju alltid kontakta dem och se vad de säger.
Klart det går att göra det. Man tar hjälp av ett särskilt script som konverterar ditt innehåll till WordPress-format.
Hör av dig om du vill ha hjälp med utförandet.
Hej!
mejla mig på cornelia.gustavsson@hotmail.com
A: Jag skulle vilja ha mer information om hur det går till
Tack på förhand!
tack för tipset
Kan man ta med sina koder också?
Menar du stilmall och kodmallarna? Nä, det kan du inte… du måste bygga en ny design i så fall, för det är inte samma koder som används. Däremot så finns det massor av olika teman till wordpress att ladda ner…
Jag har ingen aning om var jag ska skriva denna fråga, så jag gör det här. Hur klistrar man ett inlägg så att det kommer längst upp på bloggen?
tack för svaret, du e bäääst!!!!!!!!!!!^^
men det funkar inte
jag återställer alla kodmallar och ändrar som de vill, men då står det att jag inte fixat kodmallarna, har provat allt!!!!!!
du borde göra en mer ingående instruktion…
wtf är inte word press webblogg.se? asså man kan ju välja vilken grejj man vi typ ha? asså blogg.se elr webblog… men är det den ni menar? o:
Blogg.se och Webblogg.se är helt och hållet samma sak, bara olika subdomäner. WordPress är dock en bloggtjänst (med subdomän exempel.WORDPRESS.COM) från USA, naturligtvis tillgänglig i hela världen ändå. Skillnaden är relativt stor. Gå in på WordPress.com och läs mer!
Precis så är det!
Vad har hänt med din blogg förresten?
Det har inte hänt någonting egentligen. Jag planerar att ta upp bloggandet, liksom min avatar, så snart som möjligt. Just nu har jag dock inte tid och då har jag lurat alla jag känner att jag har raderat alla inläggen, fast egentligen har jag bara raderat lite koder på startsidan. De andra tre sidorna (inläggs-, arkiv- och kategorisidan) är i princip normala men de kopplas om efter en stund, t.ex: http://jimmyahnstrom.blogg.se/2010/august/
Jag vet inte vad wordpress är typ, är det svårt att designa där eller finns det hjälp till den sidan också så som du skivit om flera saker på blogg.se.
Sen undrar jag också, ifall man har en egen domän på typ dinstudio.se (där kan man inte göra någonting själv typ) kan man flytta domänen då till tex wordpress då, ifall det är en väldigt fri sida där man kan bestämma hur allt ska se ut?
WordPress går mig veterligen inte att designa på samma sätt som på Blogg.se om man inte betalar en summa för att ”låsa upp” de olika mallarna. Om du inte ska använda dig av egna servrar så klart! Det är egentligen enda anledningen till att jag inte har bytt till WordPress; att man bara kan använda sig av standardmallar och plugins om man inte vill betala vill säga.
Med tanke på att jag har eget webbhotell, så var valet enkelt… då är wordpress helt överlägset tycker jag med alla teman som finns, alla widgets och plugins. Det är ju inte för inte som det är världens största bloggportal.
Men, som du säger… har man inte egen server (webbhotell) så är man lika styrd som på blogg.se.
Alltså när jag följer guiden och laddar ner filen som sparar min blogg så blir den .xml, men det går inte att importera det formatet sen? Hur ska jag göra?
Följer kommentarerna med?
Nej, kommentarerna följer inte med! Om man vill ha med alla kommentarer, då måste man betala för tjänsten.
När, var, hur betalar man för den tjänsten? Jag är dödstrött på blogg.se men vill inte flytta bloggen om inte kommentarerna hänger med..
Läste på länken nu, lite dyrt för att få dom med.. Du vet inte fler såna här sidor?
Tyvärr är det enda sidan jag har upptäckt som har denna funktionen. Sen kan man ju fråga sig, hur viktigt är det att få med alla kommentarer… det är väl inget som man läser om och om igen, och inget som besökarna är intresserade av att läsa heller.
Jag skiter egentligen i vad besökarna tycker om gamla kommentarer, men för mig är de rätt viktiga.. Feedbacken är lika viktig för mig som inläggen är för läsarna.
var ska jag klistra in rss:en jag fick, deras instruktioner är oklara :question:
Tack för ett bra inlägg, Lari!!!
Kanske ska man dock tänka på en sak om man flyttar från blogg.se till WordPress. Det är att om man har reklam (affiliate) på sin blogg hos blogg.se, kan man inte ha den på WordPress.COM-bloggar. Där kan man inte ens få in koden till Google Analytics. WordPress.COM-bloggar tar inte in koder! Men om man absolut vill till WordPress, så kan man sin blogg hos WordPress.ORG, men då måste man fixa ett webbhotell åt bloggen, fast det finns ju hur många hotell som helst.
Men tänk alltså på att det är skillnad mellan WordPress.COM och WordPress.ORG
Hej Lari, jag undrar, är det knepigt att få sin design likadan på wordpress som man har på blogg.se?
Jag testade wordpress för längesen men tyckte det var superkrångligt på designfronten, lyckades bara lägga till en header.. :/
Inget är krångligt när det gäller design. Det handlar om kunskap och erfarenhet. Har man kunskap och de rätta verktygen så är allt möjligt.
Hör av dig om du vill ha hjälp med något.
Jag vill bara flytta min blogg på blogg.se till en annan mailadress på blogg.se, går det? Jag villl ha med mig alla inlägg, kategorier mm. Jag är vääääääldigt tacksam för svar!
Jag har blogg.se men jag har tröttnat på mitt bloggnamn,eftersom att jag haft bloggen ett tag nu.så finns det något sätt att flytta över alla inlägg till en ny blogg på blogg.se?
Alla ni som har blogg hos Blogg.se och som vill antingen byta bloggadress och få med sig kommentarer samt inlägg till nya adressen, jag föreslår att ni scrollar ner på Blogg.se’s framsida och läser i FAQ!
http://faq.blogg.se/2010/april/byta-bloggadress.html
Jag har samma bekymmer som Linda (ovan). När jag återställt alla kodmallar och exporterar bloggen sparas den som .xml och går inte att importera i wordpress. Vad är det jag gör galet?
Får du något felmeddelande?
Många har tidigare försökt använda detta skript: http://blogg-se-till-wordpress.gern.se/ .. i hopp om att kunna exportera sin blogg från blogg.se till WP, men det är inte att rekommendera. Visserligen fungerar inte sidan nu, men det brukar medföra skadlig kod i transfereringen och det är inte bra. Därmed har det bidragit till problem.
Jag vet dock ett flertal personer som har programmerat diverse skript som kan föra över det utan skadlig kod etc, men det är en ganska tidskrävande process och de vill helst ha betalt då.
Nej, inget felmeddelande. Filen sparas ner till min dator i xml-format, och jag har gått via länken i inlägget här ovan till http://blogg-se-till-wordpress.gern.se/ och följt instruktionerna där. Konstigt, konstigt.
@TinaO
Precis som jag skrev i tidigare inlägget så kan det bli fel i transfereringen. Gern.se länkar dessutom till sidan där de tar betalt för att utföra tjänsten på ett säkrare sätt.
Tack, men gratis är ju som bekant gott…
Löste det ändå – jag kunde högerklicka på filen och välja att öppna den i xml-creator (eller något sådant). Där kunde jag spara filen som .wxr och då gick det hur geschvint som helst!
Du har inte lust att hjälpa mig flytta min blogg från blogg.se till WP? (a)
äre stilmall och kodmall som på blogg.se ?
alltså att dom är lika varandra om det finns…
Bloggar man via WordPress.com så är det begränsad behörighet. Jag har för mig om att det enbart är vissa delar av css man kan ändra då.
Köper man ett webbhotell plus egen domän och kör via WordPress.org får man tillgång till allt och kan därmed ändra hur man vill.
Hej Lari! Jag har en blogg på blogg.se och jag har tröttnat lite på blogg.se. Jag skulle gärna vilja flytta min blogg till wordpress, men jag har ett problem. Jag har köpt en domän på loopia.se. Och nu heter jag alltså idawendle.se .Vet du om det går att flytta överdomänen också?
Ja! Snälla ge oss en mer ingående instruktion!
jag skulle vilja veta hur man flyttar sin blogg från blogg.se till myshowroom.se , vet inte om de är skrivit någonstans men skulle vilja veta det ändå
Det skulle jag också vilja veta. Jag fattar att myshowroom.se använder sig av wordpress, det har jag förstått, men där hos dom finns det typ 20 olika andra bloggportaler som man kan välja att importera ifrån, men inte från blogg.se….jag blev ganska frustrerad när jag inte hittade blogg.se där bland allt annat
Det ända bra med blogg.se är att man förstår väldigt enkelt och det är väldigt enkelt att designa.
Skulle du kunna lära oss hur man designar med wordpress?
GÄÄÄÄRNA mer detaljerad info tack!
älskar den här bloggen!
Vet du om det går att flytta med alla inlägg från blogg.se till myshowroom?
Kan man överföra inlägg från blogg.se till blogg.se?
Hur flyttar man tillbaka bloggen från wordPress till blogg.se går det ?
Hm, det kan nog vara lite svårare… men ta kontakt med supporten på blogg.se så kan du kanske få hjälp av dem.
Går det att göra så på blogg.se också? Alltså ja har en blogg redan på blogg.se men skulle bara vilja byta namn utan att mista alla inlägg. Betyder det att jag måste göra en hel ny blogg?
Men om jag vill byta från WordPress till Blogg.se, hur gör jag då?
Hej designa din blogg!
Jag ääälskar den här sidan, du är helt fantastisk på desig och jag har lärt mig allt jag kan härifrån!!
Men nu har jag alltså en fråga. Om du klickan på länken till min testblreddeutogg inför min riktiga, ser du att min meny har hamnat längst ner. Troligen hände det för att jag gjorde själva inläggsområdet mycket bredare. Men jag skulle verkligen behöva din hjälp. Du förstår nog problemet om du ser min blogg. Du kanske inte har tid med detta vilket jag förstår, men vill du hjälpa mig skulle jag bli superglad! KRA;!
Hej! asså kostar det någonting att flytta till wordpress??
Hej, jag har en blogg på myshowroom och undrar ifall man kan flytta den till wordpress? vad är fördelen med wordpress? Jag har hört att man kan ha ett webbhotel, vad är det? Kostar det? Är det att man inte behöver ha med http://….wordpress.se i webbadressen då? Jag menar, blir det som kenzas.se och fokis blogg och kostar det i så fall att ha så? Och en sista fråga..om man har den på wordpress, kan man ha koder och videos och sådana här (följ mig på här)?
Tacksam för svar!!
Olivia