Om man vill lägga in en liten flytande ruta i sitt inlägg, med kanske en annons, eller som jag har här på Designa Din Blogg, en videoinstruktion, så kan man göra det på ett lätt sätt.
Gör så här för att få en sådan ruta:
1. Kopiera följande kod:
.box{
width: 130px;
float: right;
clear: both;
border: 1px dashed;
margin: 5px;
padding: 5px;
}
2. Gå in på din blogg, och gå in under Design>Redigera stilmall och klistra in koden längst ner i din stilmall. Klicka sen på spara.

3. När du nu skriver ett inlägg, så ska du lägga in följande kod först av allt, detta görs i html-läge:
<div class="box">Innehållet i boxen</div>
Sedan är det bara att skriva i vad du vill att det ska stå i själva rutan. Det ändrar du där det står ”Innehållet i boxen” i koden.
Du kan givetvis modifiera själva utseendet på boxen med hjälp av din stilmall.
Detta kan du använda i dina kodmallar med, utan några problem… om du t ex vill att länkarna med permalink, kategori och kommentarer skall stå i rutan, då lägger du in koden i din kodmall på detta sätt:
<div class="box">
${EntryDate}<br />
${EntryTime}<br />
<a href="${EntryCategoryLink}">${EntryCategoryName}</a><br />
<a href="${EntryPermaLink}#comment">Kommentarer (${EntryCommentCount})</a>
</div>
Om du går in på denna sidan, så ser du hur det kan se ut då: designadinblogg.blogg.se/olivegreen
Ja, det går att hitta på massor av olika sätt att använda sig av denna rutan, bara er fantasi som sätter stopp.










hej på min blogg när jag ska skriva ett nytt inlägg så kan man inte lägga in en bild eller video eller göra texten tjock eller kursiv elller understruken allt det har försvunnit vad ska jag göra?
Du gör så här att där nere i högra hörnet så finns det nåt som heter ändra redigerare där klickar du och sen ska det vara tillbaka
Snabb fråga, hur ändrar man den där lilla klutten/bilden uppe i ”internet-flikarna”? Den som det står DDB på.
Thanks!
Hej! Hur flyttar jag på min text (inlägg) in lite mot vänster? Den håller på att sticka ut ur headern.. Thanks!
Hej jag undrar hur man kan få in en ”fråga mej ruta” i bloggen (blogg.se)
hur kan man lägga in youtube musik/videor i sin blogg? hjälp! :s
hej! tack för en bra hemsida! hur skulle jag annars göra? haha. jo nu undrar jag hur man lägger in en låt från en fil på datorn?
Hej! jag undrar hur man gör så man får ett mellanrum mellan inläggsrubriken och själva inlägget? för om jag skriver två rader på inläggsrubriken så hamnar den andra raden i inlägget och ser jätte rörigt ut! tack.
Finns det inte något sätt att göra så den finns där för alltid . Så man inte behöver skriva det dära i html-saken hela tiden
Hej! Tack vare denna sida har jag lyckats fixa egen domän (binero) och är suuupernöjd. Dock undrar jag varför min blogg efter detta blev namnlös? Jag har testat allt utan att lyckats. Det verkar svårgooglat. Tacksam för hjälp!
Mvh E
Hej!
Jag undrar om det finns någon kod som anpassar storleken på bilden till storleken på content till blogg.se? Alltså att en bild som laddas upp som 1000px automatiskt blir lika stor som inlägget… Skulle underlätta om man ofta byter bredd på sin blogg!
Hej! Hur ändrar jag bakrund och header? + färg dåra men.. Och sen vill jag veta hur man gör sånnadär smilysar. Och när det gäller allt det här.. Hur gör man?! Jag fattar inte!!
Hej!
Hur gör man så att inlägg sidan blir större?
Behöver verkligen det!
Skulle vara tacksam om ni säger hur man gör!
Om jag vill att det alltid ska vara en ruta där i varje inlägg? Så att jag slipper skriva in det varje gång. Hur gör jag då?
Hej jag undrar hur man kan stoppa bakgrunden på bloggen. Tex: om jag har en bild som löper 2000 px ned och inte att den upprepar sig utan att bakgrunden ska stå sill och endast inläggen/texten ska röra på sig. Hur gör mån då ??
Snälla,snälla snälla hjälp mig med det här..Det är så att jag har en blogg och en youtube kanal, där jag vill nå ut till fler än bara läsare i Sverige därför skapade jag en blogg på engelska.
Men jag såg att andra bloggare ,tex Kenzas.se har en ”translate” i sin blogg. Vilket skulle förenkla mitt blogg liv en hel del så att jag inte behöver separera på mina läsare och att allla kan läsa min blogg och inte bara folk som förstår Sverige. Mejla gärna med ett svar.
Kram!