När man har fått klart sin design, så kanske man tycker att den vanliga RSS-ikonen längst ner i menyn inte direkt passar in, då kan man byta ut själva bilden mot en egen eller någon som man har laddat ner.

Det finns massor av färdiga ikoner runt om på internet, man behöver bara googla efter RSS icons eller Feed icons.
Här är ett par länkar där du kan hitta olika ikoner, inte bara RSS ikoner.
- Free Web Icons
- Iconspedia
- Toxel (En samling av länkar till andra sidor)
Det du gör, är att du sparar ner de ikoner som du vill använda, sen så väljer du ut en av dem som du ska använda och sen så följer du mina steg här nere.
1. Ladda upp din ikon på din blogg. Kopiera adressen till bilden. Hur du gör det, hittar du här: [Ladda upp en bild på din blogg]
2. Gå in under dina kodmallar.
3. Leta upp följande kodrader:
<div class=”subside”>
<a href=”index.rss” title=”RSS”><img src=”http://static.blogg.se/img/rss.gif” border=”0″ alt=”RSS 2.0″ /></a>

4. Byt nu ut http://static.blogg.se/img/rss.gif mot din egen bildadress.
<div class=”subside”>
<a href=”index.rss” title=”RSS”><img src=”Din egen bildadress” border=”0″ alt=”RSS 2.0″ /></a>
Spara sedan din kodmall, och gör samma sak på de andra kodmallarna (dock inte Feed).









hej! jag tycker också att de har blivit rörigt, jag hittar inte heller så mycke
skulle du vilja hjälpa mig? jag hittar inte; ta bort menyn & lägg in bilder i menyn
skulle vatt sjukt tacksam för svar! =)
adressen till hur man ska göra för att kopiera bildadressen funkar inte, skulle va bra om du fixa det
Yey, nu passar rss-ikonen perfekt till min sommarheader!
jag har ingen sån kod , hur gör man då ? x)
Jo, när man letar efter koden i kodmallerna. Så finns den ej där? Har jag råkat tagit bort den eller nått?
Om du har en ”normal” kodmall så ska kodraderna som står där uppe att det ska vara finnas i din kodmall. Du har säkert av misstag råkat att ta bort kodraderna, eller så har du helt enkelt inte tittat igenom din kodmall ordentligt! Om du vill ha hjälp med din blogg eller har några frågor så är det bara att kontakta mig! Jag gör headers helt kostnadsfritt, hör av dig om du så vill! Kram
Funkar perfekt
Jag har gjort exakt som det står.
Men bilden syns inte utan bli bara en vit ruta där istället?
Det finns ingen sådan kodrad. Har t.om. sökt via CTRL+F.
det gick inte nu finns det ingen ikorn alls! kan ni kanske hjälpa oss! kolla bloggen
Det blir en vit ruta för mig med?? vrf?
Alltså jag vill bara ändra ikonen så den är svart vit, måste jag ladda upp en bild och göra som det står också?
funka jätte bra!! Kolla själv!!!!!!
det går inte för j´mig för jag vet inte hur jag får till adressen till bilden för att lägga in den i kodmallan?
Tacksam för hjälp!
Hej, Jag undrar hur man får till adressen till bilden? jag har sparat den men vill få fram adressen, hur gör jag?
Tacksam för hjälp
Vilken storlek ska knappen vara i??
det funkade inte
har samma oranga rss som förut? gjorde det du skrev
samma här
Åh va snyggt det blev!
funkar perfekt för mig iaf.
Jag får inte min RSS icon att fungera :s Det står bara RSS” fast jag gjort så som du skrivit :s
Samma här.
Jag kan inte ladda upp bilder under 100 bredd:) tacksam för hjälp
Oj, hehe:)
Jag vet inte riktigt vad jag pratade om, men det funker jättebra nu! tack så ***** mycket!!:D♥♥
Jag undrar en sak. det räckte med att jag sparade en kodmall och min nya rss-ikon kom fram. Varför måste man göra på alla kodmallar när det ändå räcker med en? hehe, kanske en konstig fråga, men tacksam för svar.
Annars syns det bara på framsidan.
Om du sedan går till ett inlägg te.x så är det den gamla vanliga ikonen.
Tack så mycke, passade purrrfect
<3
Tack så mycket, det passade jätte bra
Det blir som en svart ram runt min RSS-ikon? :O
hej hade du kunnat förklara hur man ändrar adressen på RSS om jag t.ex. skulle vilja ha en länk till någon hemsida och helt glömma bort rrs:en
hur gör man rss ikonen mindre?
asså… Det funkade förr men nu funkar det inte vad beror det pÅ?
Jag är bara 12 år & klarar av allt,HAHAHAHAHA epic fail vuxna ._.