När du är medlem på Bloglovin, så kan du hantera din egen blogg och göra ändringar på informationen som finns om den. Du kan ändra visningsbild och lite andra saker, men för att göra det så måste du ta kontroll över din blogg.
Jag ska förklara hur du gör det. Om du tycker det är lättare att följa allt steg för steg, så kan du kika på videoinstruktionen jag har gjort som du hittar till höger i detta inlägget.
Gör så här:
1. Logga in på Bloglovin.
2. Klicka på Konto och sen Min blogg
3. Klicka på Ta kontroll över blogg
4. Skriv in adressen till din blogg, t ex minblogg.blogg.se och tryck på sök.
5. Har du skrivit rätt adress så får du nu upp din blogg. Klicka på ditt bloggnamn.
6. Kopiera koden som kommer fram i rutan, den ska du använda och lägga in i ett inlägg på din blogg.
7. Gå in på din blogg, och klicka på nytt inlägg.
8. Klicka på HTML-knappen. 
9. Nu får du upp ett fönster. Klistra in koden som du kopierade i steg 6 och klicka sen på uppdatera.
10. Tryck på Spara & publicera så att ditt inlägg publiceras.
11. Gå tillbaka till Bloglovin och klicka på Leta efter koden
Om du har gjort alla steg, så har du nu tagit kontroll över din blogg.
Tyckte du det var svårt? Kolla då in videoinstruktionen jag har gjort.








Hej! Jag har problem med min blogg. Jag precis ändrat bloggdesign, och den ser ut som den ska när jag går in på den via webbläsaren. Problemet är det att när andra läser min blogg via Bloglovin’ ser min blogg helt annorlunda, och ”fel” ut. Det finns bland annat text mitt i headern som kommer från mina gamla bloggdesign. ”Det är info om mig” som kommer upp i headern. Jag har kollat kodmallarna så att jag har tagit bort allt från den gamla bloggdesignen. Kanske har du något förslag på vad jag kan göra eller vad som är fel?
Tack för en mycket bra blogg!
/Karin
Tack så hemskt mycket! Vet inte om jag klarat detta utan er;) Ha en bra dag ^^
=)
Den säger att den inte hittar koden..
Gjort precis som de står.
Jag har samma problem som ”Zabbe”. Snälla hjälp ! (:
Det blir ju bara ett vanligt inlägg som flrsvinenr vartefter.
Hur får jag in den i stilmallen eller kodmallen lika som Bloggtoppen?
Hoppas på svar, för det fungerar inte alls
hur får man det som en knapp på bloggen som man kan trycka på och dräkt följa bloggen? =)
Men det står bara att den inte kan hitta kåden?!:O o jag har gjort PRECIS som det stog!?
När jag skriver in min blogg i sök grejen så kommer det upp en blogg med samma namn och adress som min, men det är inte min blogg! Hur ska jag göra?
Ni som inte kan ”hitta koden”.. det kan bero på att ni inte skrivit in någon rubrik i inlägget.. det gick inte för mig heller ända tills jag skrev in rubrik i inlägget!
Min blogg hittas inte på bloglovin även fast det är helt rätt adress. Vad ska jag göra? Tacksam för svar.
hehe tack så jätte mkt
!
Anna skriver:14 januari, 2011 kl. 18:19hur får man det som en knapp på bloggen som man kan trycka på och dräkt följa bloggen? =)
Du skall bli medlem på bloglovin klicka på konto där uppe sedan välja knappar och ikoner, sedan välja vilken du vill ha. Klicka på den. Kopiera koden som kommer upp, sätta in den i din kodmall efter koden : okej spara. Nu borde den vara där.
Hoppas jag var till hjälp.
OBS: detta var ifall du har Blogg.se/webblogg.se :)
hej. Tack för hjälpen , jag har (tagit kontroll) över min blogg så som du visar här. Men jag undrar en sak. Jag får inte till en sådan där följ bloggen med en blogglivin knapp. har provat typ 15 gånger läst igenom instruktionerna jätte noga. Men får inte rätt på det ändå. Något du kan hjälpa till med?
Något måste ha blivit fel för följer man guiden steg-för-steg ska allt bli rätt.
Funkar inte för mig heller, gjort precis som det står, plus uppdaterat bloggen typ 100 gånger.
(Min blogg är endast till för att testa olika designer så ni vet, min riktiga blogg är http://sarahhzz.blogg.se
Hej
).
Jag undrar hur jag gör när jag har flyttat min blogg och vill ändra adressen på bloglovin. Vill gärna behålla mina läsare
Hej, kan du länka till hur man ändrar kommentar grejserna, har sökt o så men hittar inte
hej.
alltså jag har gjort så precis som man ska men ändå så när jag trycker i rutan för söka,
så står det bara kan inte hitta länken på bloggen. Vilket är skit skumt!
Hur gör man för få det att fungera då?